Filozofia Wellness
LINK >>> https://glycoltude.blogspot.com/?l=2tDAil
Wellness jest filozofią życia jaką opracował amerykański lekarz Dr. Halbert Dunn w 1959 r. Głosi ona, że tylko równowaga pomiędzy ciałem i umysłem pozwoli człowiekowi osiągnąć pełną harmonię. Filozofia wellness to przede wszystkim zrozumienie, że zdrowie, dobra kondycja psychiczna i fizyczna, szczupła sylwetka zależą tylko i wyłącznie od nas.
Filozofia wellness przede wszystkim podkreśla, że najważniejsze to zachowanie równowagi między różnymi sferami naszego życia, od duchowej, intelektualnej, po fizyczną, społeczną i zawodową. Osiągnięcie równowagimożliwe jest tylko przez wsłuchanie się w swoje ciało i poświęcanie mu odpowiedniej ilości czasu. Osiągnięcie wellness zależy także od wpływu wszystkich elementów środowiska, w którym żyjemy. Ważne jest to, co spożywamy, jak odpoczywamy i śpimy, jaką mamy kondycję fizyczną, z kim się spotykamy, gdzie żyjemy i jak reagujemy na stres. Wellness oddziałuje na nasze zmysły.
Wellness to bardzo popularne pojęcie, można powiedzieć, że powszechnie jest stosowane przez różne ośrodki spa. Jednak należy wiedzieć, że nie wszystkie uzdrowiska realizują filozofię wellness. Dobrostan może zapewnić jedynie równowaga między medytacją, zdrową dietą, jogą czy ćwiczeniami tai chi a leczniczymi kąpielami i zabiegami pielęgnacyjnymi. Wybierając się do tego typu ośrodków, warto zastanowić się, czy zależy nam tylko na dobrym poczuciu fizycznym, czy chcemy dążyć do zachowania równowagi między płaszczyzną fizyczną, duchową i emocjonalną.
Wellness to filozofia życia, zgodnie z którą dąży się do osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia, sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia. Czasami jednak codzienne problemy utrudniają nam osiągnięcie równowagi, a wtedy ośrodki wellness pomagają nam ją odzyskać.
Filozofia wellness mówi wyraźnie, że jeżeli chcemy być szczęśliwi i zdrowi to sami musimy o to zadbać. O nasz stan zdrowia czy niezadowolenie z życia nie możemy obwiniać otoczenia. Sami musimy zmienić to, co wpływa niekorzystnie na nas. Chcąc cokolwiek zmienić musimy zapomnieć o wiecznym narzekaniu i niezadowoleniu i zacząć działać. Najważniejsze jest nauczenie się kontroli nad emocjami oraz radzenia sobie z przeciwnościami losu. Pozwoli to rozwinąć chęć poznania prawdziwej wartości naszego życia.
Pod hasłem wellness kryje się umiejętność odpowiedniego relaksu, który pozwoli wypocząć i zregenerować siły. Jest to także zmiana trybu życia i odżywiania się. Trzeba zadbać o regenerację ciała i duszy. Unikać stresu i zadbać o prawidłowe relacje z bliskimi oraz ze współpracownikami. Istotna jest poprawa odporności organizmu. Należy porzucić wszelkiego rodzaju używki, w tym alkohol, papierosy, a nawet kawę. Pamiętać trzeba, że filozofia wellness ma przede wszystkim za zadanie doprowadzić organizm do takiego stanu, by unikać chorób i wszelkiego rodzaju niedogodności, nie jest sposobem na leczenie, nie zastąpi tradycyjnej medycyny.
Pierwsze założenie filozofii wellness można odnaleźć już w starożytnych pismach. Jednak prawdziwy rozwój popularności takiego działania pojawia się pod koniec XIX wieku i w latach 80-tych XX wieku. Pierwszym współczesnym filozofem działającym w myśl zasady wellness był Sebastian Kneipper, od którego nazwiska pochodzi pojęcie knappizm. Jest to filozofia bardzo zbliżona do wellness. Polega na łączeniu zdrowia, równowagi emocjonalnej, diety oraz aktywności fizycznej. Wszystkie te czynniki według Keippera mają wpływ na nasze dobre samopoczucie i zdrowie.
Współcześnie wellness kojarzy się przede wszystkim z relaksem w wyspecjalizowanych ośrodkach. Warto jednak wiedzieć, że pod tym terminem kryje się również swoisty nurt filozoficzny, który został wymyślony przez Dr H. Dunna w połowie poprzedniego stulecia. Jakie są więc założenia filozofii wellness?
Filozofię życia wellness wyróżnia brak restrykcyjnych wymogów. To od danej osoby zależy, jaką dietę uzna za zdrową, z których zabiegów pielęgnacyjnych będzie korzystać i jaką aktywność fizyczną zechce praktykować. Kluczowe jest tylko to, aby dążyć do d
- +